90th Academy Awards Nominations Announced

0


Los Angeles, CA —
Actress-comedian Tiffany Haddish and actor-director Andy Serkis, joined by Academy President John Bailey, announced the 90th Academy Awards® nominations today (January 23) live from the Academy’s Samuel Goldwyn Theater via a global live stream on Oscar.comOscars.org, the Academy’s digital platforms, a satellite feed and broadcast media.

Haddish and Serkis announced the nominees in 11 categories at 5:22 a.m. PT, with pre-taped category introductions by Academy members Priyanka Chopra, Rosario Dawson, Gal Gadot, Salma Hayek, Michelle Rodriguez, Zoe Saldana, Molly Shannon, Rebel Wilson and Michelle Yeoh. Haddish and Serkis announced the remaining 13 categories at 5:38 a.m. PT.

For a complete list of nominees, visit the official Oscars website, www.oscar.com.

Academy members from each of the 17 branches vote to determine the nominees in their respective categories – actors nominate actors, film editors nominate film editors, etc. In the Animated Feature Film and Foreign Language Film categories, nominees are selected by a vote of multi-branch screening committees. All voting members are eligible to select the Best Picture nominees.

Active members of the Academy are eligible to vote for the winners in all 24 categories beginning Tuesday, February 20 through Tuesday, February 27.

The 90th Oscars®, hosted by Jimmy Kimmel, will be held on Sunday, March 4, 2018, at the Dolby Theatre® at Hollywood & Highland Center® in Hollywood, and will be televised live on the ABC Television Network at 6:30 p.m. ET/3:30 p.m. PT. The Oscars also will be televised live in more than 225 countries and territories worldwide.

Nominations for the 90th Academy Awards

Best motion picture of the year

  • Call Me by Your Name  Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito, Producers
  • Darkest Hour  Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski, Producers
  • Dunkirk  Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers
  • Get Out  Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. and Jordan Peele, Producers
  • Lady Bird  Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O’Neill, Producers
  • Phantom Thread  JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi, Producers
  • The Post  Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger, Producers
  • The Shape of Water  Guillermo del Toro and J. Miles Dale, Producers
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri  Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh, Producers

Best animated feature film of the year

  • The Boss Baby  Tom McGrath and Ramsey Naito
  • The Breadwinner  Nora Twomey and Anthony Leo
  • Coco  Le Unkrich and Darla K. Anderson
  • Ferdinand  Carlos Saldanha
  • Loving Vincent  Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart

Best documentary feature

  • Abacus: Small Enough to Jail  Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
  • Faces Places  Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
  • Icarus  Bryan Fogel and Dan Cogan
  • Last Men in Aleppo  Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen
  • Strong Island  Yance Ford and Joslyn Barnes

Achievement in directing

  • Dunkirk  Christopher Nolan
  • Get Out  Jordan Peele
  • Lady Bird  Greta Gerwig
  • Phantom Thread  Paul Thomas Anderson
  • The Shape of Water  Guillermo del Toro

Achievement in cinematography

  • Blade Runner 2049  Roger A. Deakins
  • Darkest Hour  Bruno Delbonnel
  • Dunkirk  Hoyte van Hoytema
  • Mudbound  Rachel Morrison
  • The Shape of Water  Dan Laustsen

Achievement in film editing

  • Baby Driver  Paul Machliss and Jonathan Amos
  • Dunkirk  Lee Smith
  • I, Tonya  Tatiana S. Riegel
  • The Shape of Water  Sidney Wolinsky
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri  Jon Gregory

Achievement in sound editing

  • Baby Driver  Julian Slater
  • Blade Runner 2049  Mark Mangini and Theo Green
  • Dunkirk  Richard King and Alex Gibson
  • The Shape of Water  Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
  • Star Wars: The Last Jedi  Matthew Wood and Ren Klyce

Achievement in sound mixing

  • Baby Driver  Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis
  • Blade Runner 2049  Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth
  • Dunkirk  Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo
  • The Shape of Water  Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier
  • Star Wars: The Last Jedi  David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson

Achievement in visual effects

  • Blade Runner 2049  John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2  Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick
  • Kong: Skull Island  Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus
  • Star Wars: The Last Jedi  Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould
  • War for the Planet of the Apes  Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist

Best foreign language film of the year

  • A Fantastic Woman  Chile
  • The Insult  Lebanon
  • Loveless  Russia
  • On Body and Soul  Hungary
  • The Square  Sweden

Achievement in makeup and hairstyling

  • Darkest Hour  Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick
  • Victoria & Abdul  Daniel Phillips and Lou Sheppard
  • Wonder  Arjen Tuiten

Achievement in costume design

  • Beauty and the Beast  Jacqueline Durran
  • Darkest Hour  Jacqueline Durran
  • Phantom Thread  Mark Bridges
  • The Shape of Water  Luis Sequeira
  • Victoria & Abdul  Consolata Boyle

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • Dunkirk  Hans Zimmer
  • Phantom Thread  Jonny Greenwood
  • The Shape of Water  Alexandre Desplat
  • Star Wars: The Last Jedi  John Williams
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri  Carter Burwell

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • Mighty River  from  Mudbound
    Music and Lyric by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson
  • Mystery Of Love  from  Call Me by Your Name
    Music and Lyric by Sufjan Stevens
  • Remember Me  from  Coco
    Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • Stand Up For Something  from  Marshall
    Music by Diane Warren; Lyric by Lonnie R. Lynn and Diane Warren
  • This Is Me  from  The Greatest Showman
    Music and Lyric by Benj Pasek and Justin Paul

Achievement in production design

  • Beauty and the Beast  Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • Blade Runner 2049  Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola
  • Darkest Hour  Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • Dunkirk  Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
  • The Shape of Water  Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin

Best animated short film

  • Dear Basketball  Glen Keane and Kobe Bryant
  • Garden Party  Victor Caire and Gabriel Grapperon
  • Lou  Dave Mullins and Dana Murray
  • Negative Space  Max Porter and Ru Kuwahata
  • Revolting Rhymes  Jakob Schuh and Jan Lachauer

Best live action short film

  • DeKalb Elementary  Reed Van Dyk
  • The Eleven O’Clock  Derin Seale and Josh Lawson
  • My Nephew Emmett  Kevin Wilson, Jr.
  • The Silent Child  Chris Overton and Rachel Shenton
  • Watu Wote/All of Us  Katja Benrath and Tobias Rosen

Best documentary short subject

  • Edith+Eddie  Laura Checkoway and Thomas Lee Wright
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405  Frank Stiefel
  • Heroin(e)  Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon
  • Knife Skills  Thomas Lennon
  • Traffic Stop  Kate Davis and David Heilbroner

Adapted screenplay

  • Call Me by Your Name  Screenplay by James Ivory
  • The Disaster Artist  Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber
  • Logan  Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold
  • Molly’s Game  Written for the screen by Aaron Sorkin
  • Mudbound  Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees

Original screenplay

  • The Big Sick  Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
  • Get Out  Written by Jordan Peele
  • Lady Bird  Written by Greta Gerwig
  • The Shape of Water  Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri  Written by Martin McDonagh

Performance by an actor in a leading role

  • Timothée Chalamet in Call Me by Your Name
  • Daniel Day-Lewis in Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya in Get Out
  • Gary Oldman in Darkest Hour
  • Denzel Washington in Roman J. Israel, Esq.

Performance by an actor in a supporting role

  • Willem Dafoe in The Florida Project
  • Woody Harrelson in  Three Billboards outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins in The Shape of Water
  • Christopher Plummer in All the Money in the World
  • Sam Rockwell in Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Performance by an actress in a leading role

  • Sally Hawkins in  The Shape of Water
  • Frances McDormand in  Three Billboards outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie in  I, Tonya
  • Saoirse Ronan in  Lady Bird
  • Meryl Streep in  The Post

Performance by an actress in a supporting role

  • Mary J. Blige in  Mudbound
  • Allison Janney in  I, Tonya
  • Lesley Manville in  Phantom Thread
  • Laurie Metcalf in  Lady Bird
  • Octavia Spencer in  The Shape of Water

ABOUT THE ACADEMY
The Academy of Motion Picture Arts and Sciences is a global community of more than 8,000 of the most accomplished artists, filmmakers and executives working in film. In addition to celebrating and recognizing excellence in filmmaking through the Oscars, the Academy supports a wide range of initiatives to promote the art and science of the movies, including public programming, educational outreach and the upcoming Academy Museum of Motion Pictures, which is under construction in Los Angeles.

FOLLOW THE ACADEMY
www.oscars.org
www.facebook.com/TheAcademy
www.youtube.com/Oscars
www.twitter.com/TheAcademy

Share.

Leave A Reply