First Night of 2017 Creative Arts Emmy Winners Announced

0

The sound editing team from ‘The Beatles: Eight Days A Week – The Touring Years’ accepts their award 

Los Angeles, CA — The Television Academy tonight presented the first of its two 2017 Creative Arts Emmy Awards Ceremonies honoring outstanding artistic and technical achievement in television at the Microsoft Theater in Los Angeles. The ceremony, which kicked-off the 69th Emmys, awarded many talented artists and craftspeople in the categories of animation, documentary, reality and variety programming.

This year’s first Creative Arts Awards, executive produced by Bob Bain, featured presenters from television’s top shows including Rachel Bloom (Crazy Ex-Girlfriend), T Bone Burnett (American Epic), Nancy Cartwright (The Simpsons), LL Cool J (Lip Sync Battle), Ava DuVernay (13th) and Chris Sullivan (This Is Us).

In recognition of its focus on diversity and inclusiveness in documentary programming, ITVS received the prestigious 2017 Governors Award, chosen by the Television Academy Board of Governors.

TELEVISION ACADEMY
2017 CREATIVE ARTS EMMY AWARDS – SATURDAY

OUTSTANDING VARIETY SPECIAL
CARPOOL KARAOKE PRIMETIME SPECIAL 2017 CBS
Ben Winston, Executive Producer
Rob Crabbe, Executive Producer
Amy Ozols, Co-Executive Producer
Josie Cliff, Supervising Producer
Sheila Rogers, Supervising Producer
Michael Kaplan, Supervising Producer
James Longman, Supervising Producer
Jeff Kopp, Supervising Producer
James Corden, Producer/Host
Diana Miller, Producer

OUTSTANDING WRITING FOR A VARIETY SPECIAL
SAMANTHA BEE, Writer TBS
JO MILLER, Writer
ASHLEY NICOLE BLACK, Writer
PAT CASSELS, Writer
ERIC DRYSDALE, Writer
MATHAN ERHARDT, Writer
TRAVON FREE, Writer
JOE GROSSMAN, Writer
MILES KAHN, Writer
MELINDA TAUB, Writer
Full Frontal With Samantha Bee Presents Not The White House
Correspondents’ Dinner

OUTSTANDING DIRECTING FOR A VARIETY SPECIAL
GLENN WEISS, Directed by ABC
The Oscars

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY SPECIAL
ROBERT BARNHART, Lighting Designer FOX
DAVID GRILL, Lighting Director
PETE RADICE, Lighting Director
JASON RUDOLPH, Lighting Director
Super Bowl LI Halftime Show Starring Lady Gaga

OUTSTANDING CASTING FOR A REALITY PROGRAM
SASHA ALPERT, CSA, Casting by A&E
MEGAN SLEEPER, Casting by
Born This Way

OUTSTANDING COSTUMES FOR VARIETY, NONFICTION OR
REALITY PROGRAMMING
(Area Award: Possibility of one or more than one award).
ZALDY GOCO, Costume Designer (RuPaul) VH1
PERRY MEEK, Costume Designer (Lady Gaga)
RuPaul’s Drag Race
Oh. My. Gaga!

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR A STRUCTURED OR COMPETITION
REALITY PROGRAM
JAMIE MARTIN, Lead Editor VH1
JOHN LIM, Editor
MICHAEL ROHA, Editor
RuPaul’s Drag Race
Oh. My. Gaga!

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A REALITY PROGRAM
BRUCE READY, Director of Photography A&E
Born This Way
Rough Waters

OUTSTANDING HAIRSTYLING FOR A MULTI-CAMERA SERIES OR SPECIAL
MIIA KOVERO, Hair Designer NBC
TERRY BALIEL, Head Hairstylist
ROXANE GRIFFIN, Hairstylist
LAWRENCE DAVIS, Hairstylist
JILL CROSBY, Hairstylist
JOY ZAPATA, Hairstylist
Hairspray Live!

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY SERIES
SIMON MILES, Lighting Designer ABC
MATTHEW COTTER, Lighting Director
SUZANNE SOTELO, Lighting Director
MATT MCADAM, Media Server Programmer
Dancing With The Stars
Cirque Du Soleil Night

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A VARIETY, NONFICTION, REALITY OR
REALITY-COMPETITION SERIES
(Area Award: Possibility of one or more than one award).
EUGENE LEE, Production Designer NBC
AKIRA YOSHIMURA, Production Designer
KEITH IAN RAYWOOD, Production Designer
N. JOSEPH DETULLIO, Production Designer
Saturday Night Live
Host: Alec Baldwin

OUTSTANDING NARRATOR
MERYL STREEP, Narrator NETFLIX
Five Came Back
The Price Of Victory

OUTSTANDING TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A
LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL
CHARLES CIUP, Technical Director NBC
BILLY STEINBERG, Video Control
CHRIS HILL, Video Control
BERT ATKINSON, Camera
RANDY GOMEZ, Camera
NATHANIAL HAVHOLM, Camera
RON LEHMAN, Camera
BETTINA LEVESQUE, Camera
DAVE LEVISOHN, Camera
TORE LIVIA, Camera
MIKE MALONE, Camera
ADAM MARGOLIS, Camera
ROB PALMER, Camera
BRIAN REASON, Camera
DAMIEN TUFFEREAU, Camera
ANDREW WARUSZEWSKI, Camera
Hairspray Live!

OUTSTANDING TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL
FOR A SERIES
(Area Award: Possibility of one or more than one award).
STEVEN CIMINO, Technical Director NBC
JOHN PINTO, Camera
PAUL CANGIALOSI, Camera
LEN WECHSLER, Camera
ERIC EISENSTEIN, Camera
DAVE DRISCOLL, Camera
SUSAN NOLL, Video Control
FRANK GRISANTI, Video Control
JEFF LATONERO, Camera
ANN BERGSTROM, Camera
RANDY BITTLE, Camera
Saturday Night Live
Host: Jimmy Fallon

OUTSTANDING MOTION DESIGN
(Juried Award: All entrants are screened by a jury of appropriate branch members with the
possibility of one, more than one, or no award.)

ORION TAIT, Executive Creative Director ABC
THOMAS SCHMID, Creative Director
DANIEL OEFFINGER, Creative Director
WILLIAM TREBUTIEN, Lead Animator
Beyond Magic
* * * * * * *
ANGUS WALL, Co-Creative Director NETFLIX
LEANNE DARE, Co-Creative Director
LYNN CHO, Designer
DAN MEEHAN, Animator
EKIN AKALIN, Animator
13th

OUTSTANDING INFORMATIONAL SERIES OR SPECIAL
(Area Award: Possibility of one or more than one award).
LEAH REMINI: SCIENTOLOGY AND THE AFTERMATH A&E
Eli Holzman, Executive Producer
Aaron Saidman, Executive Producer
Leah Remini, Executive Producer
Alex Weresow, Executive Producer
Devon Graham Hammonds, Executive Producer
Erin Gamble, Co-Executive Producer
Rachelle Mendez, Co-Executive Producer
Jeana Dill, Supervising Producer

OUTSTANDING SHORT FORM NONFICTION OR REALITY SERIES
VICELAND AT THE WOMEN’S MARCH VICELAND
Meghan Kirsch, Executive Producer
Nacho Gil, Co-Executive Producer
Hannah Gregg, Supervising Producer
Michele Beno, Producer

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY
(Juried Award: All entrants are screened by a jury of appropriate branch members with the
possibility of one, more than one, or no award.)

MANDY MOORE, Choreographer ABC
Dancing With The Stars
Routines: On Top Of The World & Carol Of The Bells
* * * * * * *
TRAVIS WALL, Choreographer FOX
So You Think You Can Dance
Routines: The Mirror & Send In The Clowns &
She Used To Be Mine

OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC AND LYRICS
COMMON, Music & Lyrics by NETFLIX
ROBERT GLASPER, Music by
KARRIEM RIGGINS, Music by
13th
Song Title: Letter To The Free

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A NONFICTION PROGRAM
(SINGLE OR MULTI-CAMERA)
JON MICHAELS, Co-Supervising Sound Editor HULU
CAMERON FRANKLEY, Co-Supervising Sound Editor
HARRISON MEYLE, Dialogue Editor
DAN KENYON, Sound Effects Editor
WILL DIGBY, Sound Effects Editor
MELISSA MUIK, Music Editor
The Beatles: Eight Days A Week – The Touring Years

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A VARIETY, NONFICTION, EVENT OR
AWARD SPECIAL
(Area Award: Possibility of one or more than one award).
DEREK MCLANE, Production Designer NBC
JOE CELLI, Art Director
JASON HOWARD, Set Decorator
Hairspray Live!

OUTSTANDING MAKEUP FOR A MULTI-CAMERA SERIES OR SPECIAL
(NON-PROSTHETIC)
LOUIE ZAKARIAN, Department Head Makeup Artist NBC
AMY TAGLIAMONTI, Key Makeup Artist
JASON MILANI, Key Makeup Artist
DANIELA ZIVKOVIC, Makeup Artist
RACHEL PAGANI, Makeup Artist
ANDREW SOTOMAYOR, Makeup Artist
Saturday Night Live
Host: Alec Baldwin

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR VARIETY PROGRAMMING
(Area Award: Possibility of one, more than one or no award.)
ANTHONY MIALE, Editor HBO
Last Week Tonight With John Oliver
F*ck 2016 (segment)

OUTSTANDING ANIMATED PROGRAM
BOB’S BURGERS FOX
Bob, Actually
Loren Bouchard, Executive Producer
Jim Dauterive, Executive Producer
Dan Fybel, Executive Producer
Rich Rinaldi, Executive Producer
Greg Thompson, Co-Executive Producer
Jon Schroeder, Co-Executive Producer
Nora Smith, Co-Executive Producer
Scott Jacobson, Co-Executive Producer
Steven Davis, Supervising Producer/Writer
Kelvin Yu, Supervising Producer/Writer
Lizzie Molyneux, Supervising Producer
Wendy Molyneux, Supervising Producer
Holly Schlesinger, Supervising Producer
Janelle Momary-Neely, Produced by
Joel Kuwahara, Animation Executive Producer
Scott Greenberg, Animation Executive Producer
Bernard Derriman, Supervising Director
Chris Song, Director

OUTSTANDING SHORT FORM ANIMATED PROGRAM
ADVENTURE TIME CARTOON NETWORK
Islands Part 4: Imaginary Resources
Pendleton Ward, Executive Producer/Story by/Written by
Fred Seibert, Executive Producer
Adam Muto, Executive Producer/Story by
Rob Sorcher, Executive Producer
Brian A. Miller, Executive Producer
Jennifer Pelphrey, Executive Producer
Curtis Lelash, Executive Producer
Kelly Crews, Supervising Producer
Graham Falk, Written by
Kent Osborne, Story by
Jack Pendarvis, Story by
Ashly Burch, Story by
Elizabeth Ito, Supervising Director
Lindsey Pollard, Animation Director
Cheolhui Han, Animation Director
Michel Lyman, Timer
Ken Bruce, Timer
Maureen Mlynarczyk, Timer

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN ANIMATION
(Juried Award: All entrants are screened by a jury of appropriate branch members with the
possibility of one, more than one, or no award.)

BRYAN ANDREWS, Storyboard Artist ADULT SWIM
Samurai Jack
XCIII
* * * * * * *
SCOTT WILLS, Production Designer ADULT SWIM
Samurai Jack
XCIII
* * * * * * *
CRAIG KELLMAN, Character Designer ADULT SWIM
Samurai Jack
XCII
* * * * * * *
LOU ROMANO, Background Designer ADULT SWIM
Samurai Jack
XCV
* * * * * * *
JUSTIN NICHOLS, Character Animator DISNEY XD
Wander Over Yonder
The End Of The Galaxy

OUTSTANDING SHORT FORM VARIETY SERIES
THE DAILY SHOW – BETWEEN THE SCENES COMEDY CENTRAL
(THEDAILYSHOW.COM)
Jennifer Flanz, Executive Producer
Steve Bodow, Executive Producer
Ramin Hedayati, Supervising Producer
Jocelyn Conn, Produced by
Trevor Noah, Host

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A NONFICTION PROGRAM
CINEMATOGRAPHY TEAM BBC AMERICA
Planet Earth II
Islands

OUTSTANDING DIRECTING FOR A NONFICTION PROGRAM
EZRA EDELMAN, Directed by ESPN
O.J.: Made In America
Part 3

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR A NONFICTION PROGRAM
BRET GRANATO, ACE, Editor ESPN
MAYA MUMMA, ACE, Editor
BEN SOZANSKI, ACE, Editor
O.J.: Made In America
Part 4

OUTSTANDING INTERACTIVE PROGRAM
LAST WEEK TONIGHT WITH JOHN OLIVER HBO
Partially Important Productions

OUTSTANDING CREATIVE ACHIEVEMENT IN INTERACTIVE MEDIA WITHIN AN
UNSCRIPTED PROGRAM
THE OSCARS: ALL ACCESS ABC (OSCAR.COM)
Meghan de Boer, Executive Producer
Rich Preuss, Co-Executive Producer
Teeny Stillings, Producer
Augie Max Vargas, Producer
Shelby Sundling Lathrop, Supervising Producer

OUTSTANDING INNOVATION IN INTERACTIVE PROGRAMMING
(Juried Award: All entrants are screened by a jury of appropriate branch members with the
possibility of one, more than one, or no award.)
PEARL
Patrick Osborne, Director
David Eisenmann, Producer
Karen Dufilho, Executive Producer
Google Spotlight Stories
Evil Eye Pictures

OUTSTANDING MUSIC DIRECTION
RICKEY MINOR, Music Direction by ABC
Taking The Stage: African American Music And
Stories That Changed America

OUTSTANDING DOCUMENTARY OR NONFICTION SERIES
(Area Award: Possibility of one or more than one award).
PLANET EARTH II BBC AMERICA
Michael Gunton, Executive Producer
Tom Hugh-Jones, Series Producer
Elizabeth White, Produced by

EXCEPTIONAL MERIT IN DOCUMENTARY FILMMAKING
(Juried Award: All entrants are screened by a jury of appropriate branch members with the
possibility of one, more than one, or no award.)
LA 92 NATIONAL
GEOGRAPHIC
TJ Martin, A Film by
Dan Lindsay, A Film by
Jonathan Chinn, Produced by
Simon Chinn, Produced by
Tim Pastore, Executive Producer
Matt Renner, Executive Producer

OUTSTANDING CHARACTER VOICE-OVER PERFORMANCE
SETH MACFARLANE as Peter Griffin, Stewie Griffin, FOX
Brian Griffin, Glenn Quagmire
Family Guy
The Boys In The Band

OUTSTANDING DOCUMENTARY OR NONFICTION SPECIAL
(Area Award: Possibility of one or more than one award).
13TH NETFLIX
Angus Wall, Executive Producer
Jason Sterman, Executive Producer
Spencer Averick, Producer
Ava DuVernay, Produced by
Howard Barish, Produced by
OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A VARIETY SERIES OR SPECIAL
(Area Award: Possibility of one, more than one or no award.)

JOSH MORTON, Post Audio Mixer CBS
THOMAS HOLMES, Production Mixer
MIKAEL STEWART, FOH Production Mixer
ERIC SCHILLING, Broadcast Music Mixer
JOHN HARRIS, Broadcast Music Mixer
RON REAVES, FOH Mixer
TOM PESA, Stage Foldback Mixer
MICHAEL PARKER, Stage Foldback Mixer
ERIC JOHNSTON, Playback Music Mixer
PABLO MUNGUIA, Pro Tools Mixer
BOB LAMASNEY, Sweetening Mixer
59th Grammy Awards
* * * * * * *
AL CENTRELLA, Production Mixer HBO
SUSAN PELINO, Re-Recording Mixer
JAY VICARI, Music Mixer
DAVE NATALE, FOH Mixer
ERIK VON RANSON, FOH Mixer
SIMON WELCH, Monitor Mixer
2017 Rock And Roll Hall Of Fame Induction Ceremony
OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A NONFICTION PROGRAM
(SINGLE OR MULTI-CAMERA)
(Area Award: Possibility of one, more than one or no award.)
CHRIS JENKINS, Re-Recording Mixer HULU
CAMERON FRANKLEY, Re-Recording Mixer
NATHAN EVANS, Production Mixer
SAM OKELL, Music Mixer
The Beatles: Eight Days A Week – The Touring Years
OUTSTANDING HOST FOR A REALITY OR REALITY-COMPETITION PROGRAM
RUPAUL CHARLES, Host VH1
RuPaul’s Drag Race

OUTSTANDING WRITING FOR A NONFICTION PROGRAM
AVA DUVERNAY, Written by NETFLIX
SPENCER AVERICK, Written by
13th

OUTSTANDING STRUCTURED REALITY PROGRAM
SHARK TANK ABC
Mark Burnett, Executive Producer
Clay Newbill, Executive Producer
Yun Lingner, Executive Producer
Phil Gurin, Executive Producer
Max Swedlow, Co-Executive Producer
Brandon Wallace, Co-Executive Producer
Becky Blitz, Supervising Producer
Sami Aziz, Senior Producer
Heather Dreiling, Senior Producer
Michael Kramer, Senior Producer
Shaun Polakow, Senior Producer
Laura Roush, Senior Producer
Kate Ryu, Senior Producer
Dominique Worden, Producer

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR AN UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM
IAN RICHARDSON, Editor NATIONAL
TONY DIAZ, Editor GEOGRAPHIC
ERIC MICHAEL SCHRADER, Editor
MATT MERCER, Editor
Life Below Zero
River Of Rage

OUTSTANDING UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM
UNITED SHADES OF AMERICA WITH W. KAMAU BELL CNN
Jimmy Fox, Executive Producer
Gregory J. Lipstone, Executive Producer
Layla Smith, Executive Producer
W. Kamau Bell, Executive Producer
Donny Jackson, Executive Producer
Justin Yungfleisch, Co-Executive Producer
Steven Dickert, Co-Executive Producer
David E.J. Berger, Supervising Producer
Amy Entelis, Executive Producer
Lizzie Fox, Executive Producer

OUTSTANDING SPECIAL CLASS PROGRAM
(Area Award: Possibility of one or more than one award).
70TH ANNUAL TONY AWARDS CBS
Ricky Kirshner, Executive Producer
Glenn Weiss, Executive Producer
Allen Kelman, Supervising Producer
James Corden, Producer/Host
Ben Winston, Producer

PROGRAMS WITH MULTIPLE AWARDS
13th 4
Samurai Jack 4
Hairspray Live! 3
RuPaul’s Drag Race 3
Saturday Night Live 3
Born This Way 2
Dancing With The Stars 2
Last Week Tonight With John Oliver 2
O.J.: Made In America 2
Planet Earth II 2
The Beatles: Eight Days A Week – The Touring Years 2

Photo by Phil McCarten/Invision/AP

Share.

Leave A Reply